İnsan ırkı tarihsel varlığının her evresinde duvarları araç olarak kullanıp, iletişim kurmayı ve sanatsal, toplumsal veya politik odaklı bir anlatı yaratmayı amaçlamıştır. Mağara duvarlarına, günlük yaşayış biçiminin ikonlarının çizilmesiyle iletişim amaçlı başlayan bu süreç; insanlık tarihinin pek çok evresinde yerini farklı temalara bıraksa da varlığını hala sürdürmektedir. Duvarlar yalnızca soğuk betonarmeler olarak kalmamış, bir kağıt kadar işlevli haliyle de fikirlerin ve insanlığın dili olmayı başarmıştır.

man at the crossroads

Duvar Sanatında, adını sıkça duyabileceğimiz Meksika’da, 20. yüzyılın ilk büyük devrimi 1910’lu yılları takriben yaşanmıştır. Tam da bu dönemde neredeyse iç savaşa kadar giden ayaklanmalar, tarihsel süreçte, yine sanatı doğurmuştur. Bu süreç boyunca, ufak bir Meksikalı sanatçı grubu; halkı bilinçlendirip harekete geçirmek ve halkta olaylara yön veren bir bakış açısı yaratmak için, halka açık alanlarda bulunan duvarlara, dikkat çekecek ve etki yaratacak şekildeki büyüklüklerde resimler yapmaya başlamışlardır. Daha sonraları ulusal devrimci hükümetin de sanatçılar aracılığıyla bu çalışmalara destek vermesi sonucu, Meksika’da herkesin görebileceği yerlerde, Meksika halkının gücünü gösteren, sınıf ayrımı ve önyargıların olmadığı daha demokratik bir ülke anlayışını destekleyen çok sayıda duvar resmi yapılmıştır.

man at the crossroads

 

Bu sanat akımı, her ne kadar Meksika’nın toplumsal-politik olaylarının etkisi altında ortaya çıksa da, içlerinde Jose Clemento Orozco , David Alfaro Siqueiros ve Frida Kahlo’nun hayat arkadaşı olarak da tanıdığımız Diego Rivera gibi 3 büyük sanatçının da yer aldığı Meksikalı Duvar Ressamları; Rönesans, Post-Empresyonizm, Sembolizm ve Kübizm gibi sanat akımlarından da etkilenmişlerdir. “Meksika Duvar Resimleri” , İtalyan Rönesansı’ndan sonra gerçekleşen devlet destekli en çok yankı uyandıran ve büyük çaplı duvar resimleri çalışmasıdır.

“Sanat”ın kendine yer edindiği duvarlara; bir fikir katma, dönüşüm yaratma ve bunu modern zamana entegre ederek, artık evlerin içinde dahi kolayca görebileceğimiz boyutlara uyarlayan Duvardaki Sanat; doğanın, tarihin ve sanatın aynı duvarda buluşabilmesi için her geçen gün çalışmalarını geliştirmeye devam ediyor. Sıradanlığın çoktan tarihin tozlu sayfalarına karıştığı dijital dünyada; sıra dışı, kendine özgü, herkese hitap edebilecek çeşitte olan tasarımları ve sanatçılarıyla, Görsel Sanatları ve Modernizmi aynı çizgide buluşturmayı başaran Duvardaki Sanat’ı tercih etmeniz için çok fazla sebebiniz var.

at ve düsünce

 

(At ve Düşünce isimli duvar kağıdı modelimize ulaşmak için tıklayın)

İlginç tasarımlarıyla öne çıkan Duvar Kağıtları ve Kanvas Tablolarıyla, “Her eve renk!” ve “Her eve sanat!” ulaştırma gayesi güden Duvardaki Sanat’ı incelerken , çok eğlenecek ve hatta siz de ürettiğiniz sanat eserlerinizi Duvardaki Sanat aracılığıyla kendi duvarlarınızda yaşatma imkanı bulabileceksiniz.