Sokak sanatı konu olduğunda kelime anlamı duvar resmi olan Mural, genellikle Grafiti ile karıştırılır. 1960’lardaki ilk oluşumlarından bu yana, hala bazı kesimlerce vandallık olarak nitelendirilen Grafiti, illegal bir sokak sanatı akımıdır. Grafiti üzerine merak ettikleriniz için; daha önce ele aldığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Mural sanatının geçmiş temeli Grafiti’ye dayansa da aralarında farklar vardır. Öncelikle Grafiti, yazı temelli bir sanattır ve sanatçılarının çalışma alanları tüm şehri veya ülkeyi kapsayabilmektedir. Grafiti sanatçıları toplu taşıma araçlarından bazı kamu mallarına kadar çizim yaparak sanatlarını icra ederler. Mural sanatçıları ise yazı karakterinden ziyade resim yolu ile kendilerini ifade ederler ve yalnızca yasal olarak izinleri olan duvarlarda çalışmalarını sergilerler. Grafitti ile aralarındaki en temel ayrılık budur. Fakat resmi ve yazıyı birleştiren hem grafiti hem de mural sanatçıları da mevcuttur.

2017 “Mural İstanbul Street Art Festival”’den kısa bir video izlemek için buraya tıklayınız.

Dünyanın pek çok ülkesinde gerçekleştirilen Mural Festivali, İstanbul’da da 2012 yılından beri “Mural İstanbul Street Art Festival” adıyla giderek betonlaşan yaşam formuna karşı eleştirel niteliği ile cansız duvarlara hayat veriyor. İstanbul’da bugün başlayan festival, 20 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek ve bu yıl da önemli sanatçılara ve sanat eserlerine ev sahipliği yapacak.

Kadıköy Rasimpaşa ve Osmanağa mahallelerinde gerçekleşecek olan festival, açıkhava festivali olduğu için eserlerin yapım aşamaları, festival tarihleri içerisinde belirlenen adreslerde günün her saatinde izlenebilecek.

mural-istanbul-2018-programı

mural-istanbul

mural-kadıköy

mural-art-kadıköy