Aramıza katılan değerli sanatçımız Nejdet Demirtaş‘a Duvardaki Sanat ailesi olarak teşekkür ederiz.

Nejdet Demirtaş Kimdir?

1983’te amatör olarak fotoğrafçılığa başlayan Nejdet Demirtaş’ın fotoğraf ile olan hikayesi, 2000 yılında dalmaya başlaması ve su altı fotoğrafları çekmesiyle devam ediyor. O yıllarda yalnızca su altının canlı dünyasını fotoğraflayan Demirtaş, sonraları politik, toplumsal ve sosyal sorunları ele alan projeler oluşturup, su altı dünyasını ve politik fotoğraflarını aynı çatı altında buluşturmayı başarıyor.

Fotoğrafı, bir düşünceyi yansıtma biçimi olarak adlandıran Demirtaş, kendi deyimiyle; hayat ve dünya ile kurduğu bağdaki rahatsızlıklarını dile getirebilmek için fotoğrafın evrenselliğini kullanıyor. Sosyo politik konuları süreklilik içerisinde proje bazlı çalışarak su altı dünyasında fotoğrafa dönüştüren Nejdet Demirtaş, dünya çapında bunu gerçekleştiren tek fotoğrafçı diyebiliriz.

İlk sosyo politik su altı fotoğraf projesine Gezi Parkı eylemlerinde akıllara kazınan ‘Kırmızılı Kadın’ın uyarlaması ile başlayan Demirtaş, bugüne kadar MadencilerÇocuk GelinlerDardanel’in ÇocuklarıKadına ŞiddetTeknolojik Tutsaklık gibi birbirinden değerli projelere imzasını atmıştır.

Kadına Şiddet Fotoğraf Projesi

Toplum olarak üzerine eğilmemiz gereken politik ve sosyal meseleleri özel projeler kapsamında su altı dünyasında, kendi kompozisyon teknikleri ve anlatı biçimi ile birer sanat eserine dönüştüren Nejdet Demirtaş’ın eserlerini sizin için sergiliyoruz. Değerli sanatçımızın “Kadına Şiddet” projesine ait eserlerini, Duvardaki Sanat aracılığıyla bir ömür duvarlarınızda ölümsüzleştirebilirsiniz!

1.”Sinsi Aşk”

‘Kadına Şiddet’ projesine ait ‘Sinsi Aşk’ adlı eser ile böylesine önemli toplumsal bir sorunu kendine has yorumuyla bir kez daha gözler önüne seren Nejdet Demirtaş, bir elindeki çiçeği kadına uzatırken arkasına sakladığı elinde bıçak tutan erkek figürünü kullanarak, projesinin temasına yönelik oldukça eleştirel bir anlatı yakalamış.

Esere buradan ulaşabilirsiniz.

Sinsi Aşk-Nejdet Demirtaş

2.”Sesli Baskı”

Kadına şiddetin evrensel bir sorun olduğu düşüncesinden hareketle projesini gerçekleştiren  Nejdet Demirtaş’ın bu seri içerisinde yer alan bir başka eseri “Sesli Baskı”. Demirtaş, bu eserinde kadının üzerinde egemenliğini bağırarak kurmaya çalışan erkeği ve bunun kıskacında iki elinin arasında sıkışıp kalmış kadını sembolik örnek olarak kullanmıştır. Aynı zamanda da bu sorunun insanların dikkatini çekmesi gereken bir kare olduğunu çarpıcı bir şekilde göstermiştir.

Esere buradan ulaşabilirsiniz.

Sesli Baskı-Nejdet Demirtaş

3.”Kol Hapsi”

Kadına şiddetin başka bir örneğini yansıtan “Kol Hapsi” adlı fotoğraf, Nejdet Demirtaş’ın eserlerini üretirken, seyirciye dokunan kareleri etkili bir şekilde tasarladığını gösteriyor. Gerçeklik ile su altı dünyası arasında bir bağ kuran Demirtaş’ın “Kadına Şiddet” projesindeki tüm fotoğrafları,aynı zamanda seyircinin dünyasındaki sosyo-politik meseleleri su altın dünyasına taşıyor.

Esere buradan ulaşabilirsiniz.

Kol Hapsi-Nejdet Demirtaş

4.”Themis”

Evrensel bir sorun olan ‘Kadına Şiddet’ temasını, eleştirel bakış açısıyla sunan ‘Themis’ adlı fotoğraf sanatın çok yönlü özelliğini huzurlarınıza sunuyor. Adalet tanrıçası Themis’i sembol unsur olarak fotoğrafında kullanan sanatçı, sesini duyuramayan kadınlar ve eril sistemin adalet terazisinde ağırlığı ele geçirdiğini gösteren kravat göstergesi ile, kadına şiddet üzerine seyirciyi bir kez daha düşünmeye itiyor.

Esere buradan ulaşabilirsiniz.

Themis-Nejdet Demirtaş

Dardanel’in Çocukları Fotoğraf Projesi

Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılına özel Nejdet Demirtaş tarafından hazırlanan “Dardanel’in Çocukları” adlı proje,  ilk kez bir savaşın su altında canlı mankenlerle anlatıldığı fotoğraflara sahip. Biz de değerli sanatçımız Demirtaş’ın bu çarpıcı eserlerini sizler için sergiliyoruz.  Nejdet Demirtaş’ın birbirinden değerli eserlerini, Duvardaki Sanat aracılığıyla bir ömür duvarlarınızda ölümsüzleştirebilirsiniz!

1.”Anzac”

Savaşın çetin psikolojisinin hissedildiği “Anzac” adlı eser, savaş ve insan ilişkisi üzerine düşündürücü bir etkiye sahip. Nejdet Demirtaş, eserinde savaşın insan ayrımı yapmadığını ve ırkı ne olursa olsun insan kavramı üzerine odaklanmamız gerektiğini bize yaralı bir Anzak askerini kucağında taşıyan Türk asker ile gösterebilmeyi amaçlamış.

Esere buradan ulaşabilirsiniz.

Anzac-Nejdet Demirtaş

2.”Bir Bardak Su”

Nejdet Demirtaş savaşın izlerini taşıyan fotoğrafında, iki askerin arasındaki etkileşimi gösterebilmek için yalnızca bir bardak su kullanmış olmasına rağmen, eserde seyirciyi derinden etkileyen şey savaş olgusunun tüm gerçekliği ile yansıtılması olmuş.

Esere buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Bardak Su-Nejdet Demirtaş

3.”Atatürk’ten Mektup”

“Atatürk’ten Mektup” adlı fotoğrafında tüm yönleri ile oldukça profesyonel bir çalışmayı ortaya koyan Nejdet Demirtaş,   Atatürk’ün en bilindik karelerinden birini konu alarak ve çocukları savaşta olan tüm anneleri temsilen Atatürk’ten gelen mektubu okuyan arkası dönük bir anneyi kullanarak, kompozisyonda derin bir anlam bütünlüğü yakalamayı başarmış.

Esere buradan ulaşabilirsiniz.

Atatürk'ten Mektup- Nejdet Demirtaş

4.”Onbaşı”

Efsaneye dönüşen tarihi karakter Seyit Onbaşı’yı canlandıran fotoğraf, Nejdet Demirtaş’ın özel projesi kapsamında, savaşın izlerini su altı dünyasında görmemizi sağlıyor.

Esere buradan ulaşabilirsiniz.

Onbaşı-Nejdet Demirtaş